Нож

Како се вика на хрватски нож?
- Србосјек!

Вицотека: 

Вицотека

 • Зошто мажите секогаш "трчаат" по девојки што не планираат брак?
  - Па и кучињата што трчаат по автомобилите но немаат намера да возат!

 • Синот:
  - Тато, дали е вистина дека кај некои племиња во Африка, младоженецот на ја познават својата сопруга се до свадбата?
  ...

 • На ручек на кој е повикано семејството од соседството, малиот Трпе ја кажува следнава молитва:
  - Господе, фала ти што ми даде толку...

 • Sahranio covek zenu, obavio sve na grooblju i dosao kuci.
  Kada je usao u kucu, nebo se provali, pocne pljusak,...