Избричено маче

Маж си доаѓа дома. Влегува и ја гледа мачката без крзно.
Зачуден ја прашува жена му:
- Жено мори што се случило со животинчето?
Жената:
- Нели ти вчера пред да заспиеш ми рече: "Не би било лошо да го избричиш мачето"

Повеќе од ВицотекаМакедонски пратеник го удира камион и трагично загинува. Неговата душа пристигнува во рајот кадешто е пречекана од Св.... + повеќе

Полицаец го кара некој пијан шофер: Абе, нели знаеш дека ако си пиел алкохол, дека воопшто не смееш да го допреш... + повеќе

Одат Трпе и Цветко во војска и командирот го прашува Трпе: - Трпе што е татковината? - Не знам! - Ти си глуп! Цветко... + повеќе

– Водевте ли љубов со жена ти пред свадбата? – Не, а ти? – Јас да, ама не знаев дека ти ќе се ожениш за неа!