Боја на радоста

Мамо, ги гледав сликите од вашата свадба со тато и сакам да те прашам зошто носиш бел фустан?
Мајката:
Зошто белата боја е боја на радоста.
Детето:
А тогаш зошто тато е во црно?!

Вицотека

 • Доаѓа Мујо еден ден дома со кеса полна кондоми . Кога го видела Фата му вика:
  - Де бе Мујо што си купил толку кондоми што ќе ти се ?...

 • U opticarskoj radnji. Zena se obraca muzu.
  - U nedoumici sam, sa ovim izgledam ruzno al su jeftine ,sa ovim drugim izgledam lepo al su...

 • Разговараат две другарки. Едната и вика на другата:
  - Да ти се пофалам си фатив дечко. А другарката и вика:
  - Епа ајде со здравје...

 • Влегува тип со маска на глава во банка:
  Отвори сефот да не те отепам мори и немој да си помислила нешто!
  Ама господине да ви...