Илинден

Полицаец запира возило:
- Господине, зошто возевте толку брзо?
- Се заседнавме со пријателите, славевме Илинден, а жена ми дома сигурно е загрижена.
- Ама господине, Илинден беше пред две недели!
- Па затоа и брзам!

Вицотека

 • Како плавуша печати?
  - Го става мониторот на фотокопир.

 • Што е недоразбирање?
  - Кога ќе ја викнеш комшивката на кафе, а таа само ќе го испие кафето и ќе си замине!

 • Еден селанец и вели на жената му:
  Ој мори Стојно, сакаш прво да те е*ам или прво да ручаме?
  - Како што ти ќе кажеш, па да ручаме...

 • Си биле германец, англичанец, француз, швајцарец, грк и Македонец и се фалеле што имале најдобро во нивната држава....